Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Yazmak, anlatacak hikâyesi olan insanın duygularını paylaşma girişimidir.
Aynı zamanda, yazmak bir insan için en büyük terapi yöntemlerinden biridir.
Yazdıkça, insan kendi ruhuna doğru bir yolculuğa çıkar.

 

BİR DUYGUYU PAYLAŞMANIN 10 ADIMI :

 1. BAŞLANGIÇ
Başlarken birbirimize karşı ama daha önemlisi, her katılımcının kendisine karşı çok açık ve dürüst olması gerekiyor; yazmak hakkındaki düşüncemiz tam olarak nedir?

 2. BİR HİKÂYE ANLATMAK
Yazmak, zihinsel bir dünya yaratmaktır.

 3. BİR SEÇİM YAPMAK
Hikâyenizin içerikleri neler; duygular mı olaylar mı?

 4. BİR YAZAR ULAŞMAYI HEDEFLEDİĞİ KİTLEDİR
Tarzını belirleyen potansiyel yazarın kendisine sorması ve iki saniye dahi düşünmeden tereddütsüz cevaplaması gereken soru şudur: “Kime ulaşmak için yazıyorum?”

 5. YAZMAK İÇİN EN UYGUN KOŞULLAR
Yazarken yapılması ve asla yapılmaması gerekenler nelerdir?

 6. KARAKTERLERİ YARATMAK
Yazar, kurduğu dünya içerisinde karakterleri nasıl oluşturur?

 7. KURGU ATÖLYESİ
Hikâyenin omurgası kurgudur, iyi bir kurgu nasıl oluşturulur?

 8. YAZMA KAMPINA GİRİŞ
Bir sinema filminden 15 dakikalık bölüm izlenecek. İzledikleri bölümün kendileri üzerinde yarattığı duyguları kağıda dökerek hikâyelerinin “giriş” kısmını yazacaklar.
 9. YOĞUN YAZMA SEANSI
Bir sinema filminden 10 dakikalık bölüm izlenecek. İzledikleri bölümün kendileri üzerinde yarattığı duyguları kağıda dökerek hikâyelerinin “gelişme” kısmını yazacaklar.

10. YAZMA KAMPI FİNALİ
Bir sinema filminden 5 dakikalık bölüm izlenecektir. İzledikleri bölümün kendileri üzerinde yarattığı duyguları kağıda dökerek hikâyelerinin “sonuç” kısmını yazacaklar.


10 haftadan oluşan yazarlık atölyemiz büyük oranda pratik derslere dayanmaktadır.
Her ders haftada bir akşam ve 2 saat olarak icra edilir: Pazartesi, 19:00-21:00

Önemli Not: Eğer yazmaya ciddi bir emek sarf etmek istemiyorsanız, lütfen gerçekten bu yola baş koymuş bir potansiyel yazarın yerini işgal etmeyin.

Atölye çalışmasında tüm katılımcılar ile birebir etkileşim içerisinde çalışma yapmak amacıyla katılımcı sayısı maksimum 10 kişi olarak belirlenmiştir.

10 haftalık atölye çalışmasının fiyatı KDV dahil 950 TL’dir. Sadece tek bir derse girmek isteyenler için, derse katılım fiyatı KDV dahil 100 TL’dir.

 

Adil Yıldırım

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur.

Milano Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama Bölümü’nde Yüksek Lisans’ını tamamladıktan sonra, Birleşmiş Milletler Roma Ofisi’nde ve ardından İtalya’da Roma ve Torino merkezli çeşitli özel şirketlerde çalışma hayatını sürdürdü.

Yazma serüvenine hikâyeler yazarak başlayan yazarın kimi eserleri, İtalya’da gazetelerin hafta sonu eklerinde ve internet bloglarında yayınlandı.

Türkiye’deki ilk romanı olan ve Doğan Yayıncılık tarafından yayınlanan “Gecede Saklı Yalnız Aşklar” okuyucularına Haziran 2017’de ulaştı. Yazar: “Kendi tarihimdeki ayak izlerimi takip etmeye devam ediyorum” diyor ve şöyle devam ediyor: “Her sabah kendi ruhumuza doğru yeni bir yolculuğa çıkmak için kalkıyoruz yataktan… Bence varılacak son nokta; kendi ruhumuz. Elimizde kalan son zenginlik, asla kaybetmek istemediğimiz tek gerçeğimiz budur.

Gece, karlı sokaklara ve huzurlu bir sabaha kavuşmaya hazırlanıyor. Ben, kar tanelerini izlerken yazmaya başlıyorum ve dünyanın neresinde olursa-olsun, ruhumu anlayan tüm insanlara kavuşmaya hazırlanıyorum.”

Kapat